Porady

Rekreacja

Dobrym sposobem na zdrowy tryb życia jest rekreacja.
Mieszkamy w pobliżu Kampinoskiego Parku Narodowego- wspaniałego miejsca na wędrówki.
Zachęcam więc wszystkich, aby znaleźć czas np. w weekend, albo w pogodne popołudnie na "filiżankę świeżego powietrza" ;- jak to mówią Francuzi. Wietrzymy więc płuca, dostarczając im tlenu, wzmacniających i leczniczych oparów przepełnionych żywicą drzew, wszelkich kwiatów i traw. To daje nam las, łąka nad wodą, natomiast przyśpiesza filtrowanie płuc wędrowanie, a nie wylegiwanie się na łące bądź smażenie na plaży. Świeże powietrze,, ruch, woda, posiadają moc wzmacniającą tężyznę fizyczną.

   Każdy wypad powinien posiadać interesujący, a równocześnie wzbogacający wiedzę, określony cel. Łażenie bez celu szybko się nudzi i zniechęca do podobnych rzeczy.
Przykładowym celem może być:
 • Trasa umożliwiająca poznanie zabytków kultury, np. dworków, skansenów, miejscowości związanych z historią.


 • Trasa pięknych krajobrazów i okazów przyrody

   Aby wycieczka nie skończyła się nieprzyjemnie, warto pamiętać o kilku rzeczach:

 • Nawet najlepiej zaplanowaną wycieczkę może zepsuć pogoda. Lepiej wiedzieć, czy jutro będzie padać, czy będzie +25 C, czy tę -5 C.

 • Na dalsze leśne, wyprawy, w nieznany teren chodzimy z mapą i kompasem


 • Telefon komórkowy, drobna kwota w portfelu, nóż- zawsze się mogą przydać, niech znajdzie się na to miejsce w plecaku. Aparat fotograficzny to także dobry pomysł.

 • Trochę napoju (woda, herbata, modny ostatnio Powerade, regenerujący siły), jest niezbędne. Również własne kanapki są potrzebne (lepsze to niż jedzenie z przydrożnych barów), a nieraz nawet tabliczka czekolady, bądź baton - na uzupełnienie kalorii

 • Szybkość z jaką idziemy powinna być umiarkowana, ok 5km/h, ale przede wszystkim dostosowane do was

 • Nigdy nie wybieraj się samotnie! Jest to bardziej niebezpieczne, i co chyba ważniejsze mniej przyjemne, od wędrówki w kilkuosobowej grupie.
   
 • Odpowiedni ubiór może znacznie polepszyć wasz komfort. Wygodne buty, ubiór dostosowany do pogody, ciepłe, najlepiej nieprzemakalne ubranie w zapasie- dzięki temu wędrówka nie zakończy się przeziębieniem, odmrożeniami, odparzeniami.

Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć przyjemnej wędrówki!


powrót             strona główna